سموم آفت کش و سموم قارچی

از مهمترين فعاليتهاى آزمايشگاه فناور انديشه گستر كاميار استخراج، شناسايى و اندازه گيرى باقيمانده سموم و آفت كش ها به روش GC-MS و انواع سموم قارچی به روش HPLC در انواع نمونه ها مي­باشد.

سموم آفت کش

آفت کش یک اصطلاح عمومی است و شامل حشره کش‌ها، قارچ کش‌ها، علف کش‌ها و … می‌شود. اکثر آفت کش‌ها دارای ثبات زیادی هستند و به دلیل داشتن ساختار شیمیایی پیچیده به آسانی تجزیه نمی‌شوند. این مواد حتی در محصولات فراوری شده مانند آبمیوه و رب گوجه فرنگی نیز دیده شده‌اند. باقی مانده سموم در میوه‌ها، سبزی‌ها، گوشت، شیر و آب آلوده و … در اثر مصرف مقادیر جزئی اما متوالی پس‌مانده‌های آفت­کش‌ها در مواد غذایی در دراز مدت موجب مسمومیت مزمن می‌شود و این درحالی است اکثر مواد شیمیایی آفت زدا نیز سرطان زا می‌باشند.

سموم قارچی

مايكوتوكسينها تركيباتى با ساختمان شيميايى متفاوت هستند و اغلب تركيباتى با وزن مولكولى كوچك ميباشند. كه در اثر متابوليسم ثانويه توسط قارچها توليد ميگردند. اين سموم بيشتر در محصولات كشاورزى نظير غلات، دانه هاى روغنى و يا محصولات مشتق از انها شناسايى و جدا گرديده است و مقادير زيادى از اين محصولات كشاورزى توسط حيوانات اهلى ، پرندگان و گوسفند مصرف ميشوند.

مسموميت با مايكوتوكسين ها در انسان از طريق مصرف مايكوتوكسينهاى موجود در غذاهاى گياهى و مصرف محصولات آلوده مثل شير، پنير وبرخى محصولات گوشتى ايجاد ميشود

 

آزمايشگاه فناور انديشه گستر كاميار به استخراج، شناسايى و اندازه گيرى انواع مايكوتوكسين از جمله:

  1. آفلاتوكسين هاى B,G
  2. اكراتوكسين A
  3. داكسى نيوالنول
  4. زيرالنون
  5. آفلاتوكسين M1

در مواد غذايى به روش HPLC مى پردازد


چاپ   ایمیل